محتوا

نیما نکیسا

نیما نکیسا یکی از دروازه‌بان‌هایی است که سابقه حضور در جام جهانی را دارد.

نیما نکیسا دروازه بان تیم ملی فوتبال در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه برابر تیم ملی یوگسلاوی که در شهر سنت اینن فرانسه بازی سزاوارانه‌ای را برابر این تیم انجام داد، در روز ۱۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۴ در تهران به دنیا آمد. نکیسا در رشته‌هایی مثل بوکس و شنا مهارت داشت، اما از ابتدای دهه ۷۰ به فوتبال آمد و از تیم فوتبال پاس تهران خودش را به فوتبال ایران معرفی کرد.

نیما نکیسا از پاییز سال ۱۳۷۳ به پرسپولیس آمد. توان فوق العاده او در دروازه بانی را حمید درخشان مربی وقت پرسپولیس شناخت و او را به پرسپولیس آورد. نیما نکیسا که یک دروازه بان جوان بود، از پاییز سال ۷۳ دروازه بان دوم پرسپولیس بعد ازاحمدرضا عابدزاده شد، اما خیلی زود پیشرفت کرد. نکیسا با پرسپولیس در سال ۷۴ و در مسابقات فوتبال لیگ پنجم آزادگان به عنوان قهرمانی رسید. بعد از این عنوان قهرمانی و بازی بسیار خوب نکیسا در لیگ ۷۴ بود که توسط محمد مایلی کهن در سال ۷۵ به تیم ملی فوتبال دعوت شد و در جام ملت‌های ۱۹۹۶ آسیا به عنوان دروازه بان اول تیم ملی، درون چارچوب دروازه ایستاد.

نکیسا برابر تیم‌های ملی عراق، تایلند، عربستان و کره جنوبی دروازه بان اول تیم ملی فوتبال کشورمان بود. او در سال ۷۵ برای گذراندن ادامه خدمت مقدس سربازی به شهر مشهد رفت و در تیم پیاممقاومت مشهد بازی کرد. در سال ۷۶ عابدزاده عنوان دروازه بان شماره یک تیم ملی فوتبال را از نکیسا پس گرفت. در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، عابدزاده دروازه بان اول تیم ملی فوتبال بود و نکیسا به عنوان دروازه بان دوم تیم ملی فعالیت کردند. او با عابدزاده به جام جهانی ۹۸ فرانسه رفت، اما به خاطر مصدومیت عابدزاده روز ۲۴ خرداد ماه سال ۱۳۷۷، در مسابقات جام جهانی ۹۸ فرانسه، برای تیم ملی در بازی با یوگسلاوی به میدان رفت و علیرغم ارائه یک بازی خوب، ایران یک-صفر بازنده شد و نکیسا روی ضربه کاشته سنیشا میهایلوویچ یک گل خورد. در ۲ بازی دیگر عابدزاده به جای نیما نکیسا درون دروازه تیم ملی فوتبال ایستاد.

بعد از جام جهانی ۹۸ فرانسه، عابدزاده به علت مصدومیت و اختلاف با مسوولان وقت فدراسیون از تیم ملی کنار رفت و نیما نکیسا که تازه به پرسپولیس برگشته و دوباره رقیب عابدزاده شده بود، دروازه بان اول تیم ملی شد. در حالی که نیما نکیسا می‌توانست تا ۱۰ سال دروازه بان اول تیم ملی باشد و از مرز یکصد بازی ملی بگذرد. با ۳ اشتباه آینده خود را خراب کرد.

در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک در تایلند او حریف تیم ملی یعنی عمان را جدی نگرفت و با دریافت چند گل بد در این دیدار، جای خودش را در ادامه بازی‌ها به بهزاد غلامپور داد، اشتباه دوم او فرار از رقابت با احمدرضا عابدزاده بود. نکیسا که می‌دید در پرسپولیس فرصت بازی‌های بیشتر به عابدزاده می‌رسد پرسپولیس را بعد از ۴ سال ترک کرد، اشتباه بزرگتر نکیسا آن بود که به جای ماندن در ایران و بازی در تیمی دیگر به جز پرسپولیس به یونان رفت و در لیگ نه چندان معتبر یونان از چشم‌ها مخفی ماند و از نقطه اوج به پایین رفت.

او در سال ۸۰ به تیم پاس آمد، اما نتوانست مثل گذشته خود کار کند، در حالی که در سال ۸۲ به تیم ملی برگشت، اما به خاطر سلیقه احمد سجادی، مربی وقت دروازه بان‌های تیم ملی، ابراهیم میرزاپور به او ترجیح داده شد و نکیسا باز هم از تیم ملی فوتبال دور ماند. از آن پس نیما نکیسا، سیر سقوطی-نزولی را در فوتبالش پیش گرفت و دیگر هیچگاه به نقطه اوج برنگشت. او می‌توانست با کمی دقت بیشتر و رقابت با عابدزاده در ترکیب پرسپولیس و تیم ملی در اوج بماند، اما اینگونه عمل نکرد.
نظرات