محتوا

یعقوب فاطمی مقدم

فاطمی مقدم مكمل خوب و يک دفاع مستحكم است.

یعقوب فاطمی مقدم، مدافع خوب دهه ۵۰ پرسپولیس در روز ۱۵ دی ماه سال ۱۳۳۱ در شهر تهران به دنیا آمد. فاطمی مقدم از دسته مردان بی سر و صدای پرسپولیس در مقطع مورد اشاره یعنی دهه ۵۰ بود. یعقوب فاطمی مقدم یکی دیگر از جوانانی بود که در ابتدای سال ۵۴ به تیم فوتبال پرسپولیس آمد. جوانانی که با دوراندیشی همایون بهزادی به تیم آمدند. همایون بهزادی در آن مقطع نفرات دیگری مثل بیژن ذوالفقارنسب، محمد دادکان، محمد زادمهر، جهانگیر فتاحی و... را نیز به پرسپولیس آورد. ذوالفقارنسب و یعقوب فاطمی مقدم هر ۳ مدافع میانی بودند. مردانی که جایگزین جعفر کاشانی و مسیح مسیح نیا در پرسپولیس بودند.

جالب است بدانید که این ۲، در کنار جواد اله وردی، آنقدر خوب کار کردند که تا سال ۵۸، پرسپولیس دیگر نیازی به وجود یک مدافع میانی پیدا نکرد و کارش را با حضور اله وردی، ذوالفقارنسب و فاطمی مقدم به سامان رساند، دفاع پرسپولیس آنقدر خوب و شایسته کار کرد که در لیگ ۵۴، مسابقات لیگ سوم تخت جمشید که با قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید. تنها ۱۲ گل در ۳۰ بازی دریافت کردند. این روال در سال ۵۵ ادامه دار بود و سرخپوشان تنها ۱۸ گل خوردند. دریافت ۳۰ گل در ۶۰ بازی، نشان از قدرت والای این ۳ نفر و سیستم دفاعی برجسته سرخپوشان در این ۲ سال داشت. تا زمانی که همایون بهزادی سرمربی پرسپولیس بود، زوج دفاع وسط پرسپولیس، ذوالفقارنسب و فاطمی مقدم بودند، اما از روز ۶ خرداد سال ۵۴ که پرسپولیس در یک دیدار دوستانه به مصاف منچستر یونایتد انگلستان رفت جواد اله وردی زوج خط دفاع ذوالفقارنسب شد. زوجی که انقدر عالی کار کرد که از دید کارشناسان فوتبال درلیگ‌های سوم، چهارم و پنجم تخت جمشید بهترین زوج دفاعی باشگاهی در فوتبال ایران لقب گرفت. با این حال، یعقوب فاطمی مقدم، آنقدر خوب بود که مربیان پرسپولیس در ۴ مقطع مختلف، از بیوک وطنخواه گرفته تا کونوف، منصور امیرآصفی و محراب شاهرخی، قائل به استفاده از این ۳ مدافع میانی در کنار هم بوده و بعضا یکی از این ۳ را به دفاع چپ می‌بردند چرا که در دفاع راست محمد دادکان حضوری قدرتمند داشت و اسماعیل حاج رحیمی پور هم می‌توانست با آمادگی آرمانی برای پرسپولیس ضمن بازی در خط میانی حمله در این منطقه هم به میدان رود، اما در دفاع چپ رضا وطنخواه در آخرین روز‌های دوران فوتبالش به صورت متناوب به میدان می‌رفت. بنا بر این مربیان مورد اشاره استفاده از یک دفاع میانی دردفاع چپ، خواه اله وردی و خواه فاطمی مقدم ترجیح می‌دادند، اما از اسفند ۵۶ با آمدن پنجعلی به پرسپولیس و جا افتادن او در دفاع چپ، محراب شاهرخی را بر آن واداشت که پنجعلی گزینه اول دفاع چپ باشد.

فاطمی مقدم با پرسپولیس در لیگ سوم تخت جمشید به عنوان قهرمانی رسید. سرخپوشان در لیگ چهارم و پنجم تخت جمشید دوم شدند. فاطمی مقدم با پرسپولیس در مسابقات سال ۵۸ باشگاه‌های تهران قهرمان شد و سپس فوتبال را در ۲۸ سالگی کنار گذاشت در حالی که از لحاظ فیزیکی و توان بدنی قدرت ادامه بازی را داشت. آخرین بازی او برای پرسپولیس در روز ۲۸ تیرماه سال ۵۸ اتفاق افتاد، در این بازی، پرسپولیس با پیروزی ۲-صفر برابر تیم آکام به مرحله نیمه نهایی مسابقات تهران جام شهید مهدی اسپندی صعود کرد و فاطمی مقدم با تجربه انجام ۹۴ بازی رسمی برای پرسپولیس بازنشسته شد و یک نسل پرافتخار پرسپولیس شامل جواد اله وردی، بیژن ذوالفقارنسب، صفر ایرانپاک و یعقوب فاطمی مقدم در این بازی‌ها با فوتبال رسمی باشگاهی خداحافظی کردند. فاطمی مقدم یک مدافع میانی توانمند و شایسته برای پرسپولیس مابین اسفند ۵۳ تا تیر ماه ۵۸ بود. مدافعی که تعصب و توانش از یاد فوتبال ایران پاک نمی‌شود.
نظرات