محتوا

ابراهیم کیان طهماسبی

از ابراهیم کیان طهماسبی به عنوان یادگار پرسپولیس خسته در سوئد یاد می‌شود.

ابراهیم کیان طهماسبی یکی از مدافعان میانی و کناری درخشان پرسپولیس در دهه 50 و 60 است. کیان طهماسبی از سال1358 تا سال 1366 برای سرخپوشان بازی کرد و در این مدت یکی از یاران باوفای ترکیب سرخپوشان بود که در روزهای حساس آنها به میدان می رفت و موفقیتی قابل توجه را در این عرصه به دست آورد.

کیان طهماسبی از ستاره های جوان تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز در لیگ تخت جمشید بود. در آن مسابقات حسین فکری استاد تاریخ ساز فوتبال ایران، سرمربی تیم تراکتورسازی بود و نفراتی چون کیان طهماسبی، پرویز مظلومی، عباس کارگر و... در این تیم بازی می کردند. بلافاصله بعد از مسابقات جام شهید اسپندی باشگاه های تهران در سال 58 بود که ابراهیم طهماسبی به پرسپولیس آمد و بازی در این تیم را تجربه کرد. کیان طهماسبی از جمله عناصر لایق آن زمان پرسپولیس بود که بلافاصله هدایت فنی تیم جوانان پرسپولیس را هم برعهده گرفت. ضمن اینکه او در شرایطی به پرسپولیس آمد که مدافعانی چون بیژن ذوالفقارنسب، جواد اله وردی و یعقوب فاطمی مقدم از پرسپولیس کنار رفته بودند در وضعیت تازه پرسپولیس تنها محمد پنجعلی و محمد دادگان در اختیار داشت. بعد از 2 سال با کناره گیری محمد دادگان، سرخپوشان صاحب مدافعانی چون پنجعلی، کاشی نژاد، کاظم سیدعلیخانی، محمد دادگان، روح اله عبادزاده و ابراهیم کیان طهماسبی بودند، کیان طهماسبی با درخشش خود در مسابقات مختلف، به عضویت تیم منتخب تهران درآمده و جهت بازی در تورنمنت قائد اعظم پاکستان به این کشور رفت.

او در مسابقات فوتبال جام باشگاه های تهران جام حذفی عنوان قهرمانی را سال 1361 به دست آورد، هر چند قبلا در جام وحدت در سال 1360 هم قهرمانی را تجربه کرده بود. پرسپولیس طی سال های 62 تا 64 غروبی دلگیر داشت.

ابتدا در سال 62، قهرمانی تیم در مسابقات باشگاه های تهران به خاطر کمیته انضباطی به تعویق افتاد. کمیته انضباطی حکم تجدید دیدار پرسپولیس برابر شاهین صادر کرده و پرسپولیس در این م سابقات به جای قهرمانی نائب قهرمان شد.

در سال 63 پرسپولیس با قدرت در مسابقات شرکت کرد اما بعد از انجام 6 بازی و کسب 6 برد پر گل در مسابقات، رقابت ها بنا به دلائل مختلف تعطیل شد. در سال 1364 هم رای کمیته انضباطی گریبان تیم را گرفت. وگرنه پرسپولیس در این سال هم قدرتی شایسته برای قهرمانی را نداشت ولو اینکه پرگل ترین بازی های استقلال و شاهین انجام داده بودند. با این حال بازی رضا عابدیان مشمول باعث شد که پرسپولیس، 3 بازی را طی حکم کمیته انضباطی، 3-صفر به نفع حریفان خود برگردان شده دید، بازی هایی که طی آن پرسپولیس به عنوان قهرمانی گروه ها رسیده بود اما با این 3 نتیجه، پرسپولیس تا کمرکش جدول گروه خود سقوط کرد و نتوانست عملکرد شایسته ای را داشته باشد.

کیان طهماسبی در سال 65 و 66 قهرمانی در مسابقات تهران را به دست آورد. بلافاصله تیم پرسپولیس 66 قهرمانی در لیگ و جام حذفی را به دست آورد، او بعد از این بازی ها به کشور سوئد رفت و هنوز هم ساکن این کشور است. او در سالهای ابتدایی دهه 60 ضمن بازی در ترکیب تیم، مربی جوانان پرسپولیس هم بود.

نظرات