محتوا

ابراهیم آشتیانی 1

ابراهیم آشتیانی بهترین دفاع راست تاریخ فوتبال ایران است.

ابراهیم آشتیانی، بهترین مدافع راست تاریخ فوتبال ایران در روز 10 آذر ماه سال 1324 در تهران به دنیا آمد. او باهوش ترین و ب بهترین دفاع راست فوتبال ایران بود و به دنبال گذشت 40 سال از دوران کناره گیری او و علیرغم ظهور مردانی چون حسن نظری، شاهین بیانی، جواد زرینچه، نعیم سعداوی و... هنوز هیچ مدافع راستی در سطح او ظهور نکرده است.

آشتیانی فوتبال را از تیم شاهین شروع کرد. او از محله نازی آباد در سطح بالای فوتبال ظهور کرد و زمانی که تنها 19 سال داشت بازیکن ثابت تیم شاهین تهران شد. آشتیانی از سال 1347 بازیکن ثابت تیم ملی شد و دردوران 6 ساله حضورش در  تیم ملی فوتبال افتخارات بسیار زیادی کسب کرد. از جمله این افتخارات می توان به قهرمانی با تیم ملی فوتبال در جام سنتو تهران-49. قهرمانی با تیم ملی در جام بین المللی کوروش، قهرمانی با تیم ملی در جام ملت های 1972 آسیا، صعود با تیم ملی به المپیک 1972 آسیا، صعود با تیم ملی به المپیک 1972 مونیخ و قهرمانی با تیم ملی در بازیهای آسیایی 1974 تهران اشاره کرد. در دوران حضورش در تیم ملی صاحب یک افتخار فردی هم شد و در سال 1972 در جریان مسابقات فوتبال جام ملت های 1972 آسیا در بانکوک ستاره رقابت ها شد و عنوان مرد سال فوتبال ایران در سال 1351 را هم به خود اختصاص داد.

ابراهیم آشتیانی در روز 16 تیرماه سال 1346 که همان روز تاریخی انحلال شاهین بود در نیمه اول از میدان اخراج شد. بعد از انحلال شاهین در آستانه پیوستن به تیم عقاب بود که جریان پرسپولیس پیش آمد و جذب پرسپولیس شد. با پرسپولیس، قهرمان مسابقات انتخابی جام باشگاه های آسیا شد. در سال 48 همراه یاران دیگر پرسپولیس به پیکان پیوست. آشتیانی دیرتر از مردان گروه اول و همراه فریدون معینی و علی پروین در جمع آخرین مردان بازگشته به پرسپولیس به تیمش برگشت. از سال 48 بود که با علی پروین همبازی شد.

زوج رویایی ابراهیم آشتیانی- علی پروین از سال 48 تا سال 55 در پرسپولیس و تیم ملی فوتبال تاثیرگذاری کردند. ابراهیم آشتیانی در سال 50 با یک پیشنهاد بسیار خوب مواجه شد. در این سال تیم فوتبال هامبورگ آلمان برای انجام چند دیدار دوستانه به ایران آمد. تیم هامبورگ که در ترکیب خود اووه زیلر معروف و تاریخ ساز را داشت، از ابراهیم آشتیانی درخواستت کرد به این تیم بپیوندد و اما آشتیانی این درخواست را رد کرد. آشتیانی در سال 1348 با تیم پیکان تکرار شد ضمن اینکه جام بین المللی دوستی هم در سال 48 به تیم پیکان رسید. چهارمین قهرمانی باشگاهی مهم آشتیانی، قهرمانی با تیم پرسپولیس در لیگ دوم منطقهای بود.

پرسپولیس این قهرمانی را در سال های 51-50 به دست آورد. آشتیانی 2 بار دیگر با پرسپولیس در مسابقات فوتبال لیگ صاحب عنوان قهرمانی شد. قهرمانی در لیگ اول تخت جمشید در سال52، با درخشش آشتیانی 28 ساله توام شد. در این رقابت ها پرسپولیس 6-صفر تاج سابق را برد.گل اول پرسپولیس، روی پاس آشتیانی به کلانی ثبت شد و 3 گل دیگر در واقع با حرکات آغاز شد. آشتیانی در لیگ سوم تخت جمشید هم یک بار دیگر با تیم پرسپولیس عنوان قهرمانی را به دست آورد. این بار آشتیانی 30 ساله کاپیتان تیم پرسپولیس بود. یک سال بعد، یعنی در سال 55 آشتیانی آخرین سال حضورش در پرسپولیس را سپری کرد و با سپردن بازوبند کاپیتانی به علی پروین به تیم اکباتان رفت تا با فریدون معینی دوست قدیمی اش این تیم را بسازد.

آشتیانی در سال 58 با معینی و ذوالفقارنسب دوره بورسیه فوق لیسانس تربیت بدنی را در کشورهای بلژیک سپری می کرد که در کشورمان انقلاب فرهنگی شد و مجبور به بازگشت شد.

او رد 2 دوره هدایت فنی تیم های ملی امید در سال 60 و باشگاه پورا در سال 70 بر عهده و در سال های 82 تا 83 هم سرپرست و سپس عضو هیات مدیره پرسپولیس شد. ابراهیم آشتیانی بدون تردید عضو همیشه حاضر تیم منتخب تاریخ فوتبال پرسپولیس است.

او در آبان 96 به دنبال بروز مشکلات قلبی دیده از جهان فرو بست و خانواده فوتبال ایران را در ماتم همیشگی خود فرو برد.

نظرات