محتوا

به بهانه زادروز داود فنایی پیشکسوت و مربی پرسپولیس؛ کارنامه‌دار در بازی، درخشان در مربیگری

به بهانه سی بهمن ماه، ‌زادروز داود فنایی مربی گلرهای پرسپولیس نگاهی به کارنامه ورزشی وی داشته‌ایم. او متولد 30 بهمن ماه 1354 است.

به گزارش سایت پیشکسوتان کهن پرسپولیس، داود فنایی ۴۴ سال پیش در تهران چشم به جهان گشود.  بانک ملی، بهمن کرج، پلی اکریل و پرسپولیس تیم‌هایی بودند که این دروازه‌بان در آنها بازی کرده است.

فنایی سال ۷۶ در حالیکه ۲۲ سال داشت به تیم بزرگ پرسپولیس پیوست تا در کنار بزرگانی همچون احمدرضا عابدزاده و نیما نکیسا به رقابت بپردازد. او در 7 سالی که در چارچوب سرخ‌ها بود، روزهای درخشانی را پشت سر گذاشت. با پرسپولیس دو عنوان قهرمانی در لیگ و جام حذفی در اولین فصل حضورش بدست آورد. به پیراهن تیم ملی رسید، فرصت حضور در جام ملت‌های 2000 لبنان را یافت و توانست با پرسپولیس بازی در جام باشگاه‌های آسیا را تجربه کند که ماحصل آن کسب دو مقام سومی در سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ بود.

فنایی در ۶ دربی درون دروازه بود و در یکی از بازیها در حالیکه پرسپولیس از دقیقه 30 مسابقه با اخراج 2 یار خود یعنی حلالی و محمدخانی 9 نفره شد بود ناجی سرخ ها شد و به ستاره های استقلال اجازه نداد تا دروازه اش را باز کنند. فنایی علاوه بر اینکه دروازه بانی مطمئن بود و در گرفتن پنالتی مهارت داشت، بازیکنی بی حاشیه و بااخلاق بود.

در سالهایی که او در پرسپولیس و تیم ملی بازی می‌کرد هرگز با هیچ دروازه بانی دچار مشکل نشد و همواره سعی می کرد با احترام به گلرهای با تجربه‌تر از خود رفتار می‌کرد و تلاش می‌کرد از بزرگانی چون عابدزاده بیاموزد.

تا جایی که با گذشت سالها از آن ایام، هنوز رابطه خوب دو دروازه بان ملی پوش پرسپولیس ورد زبان هاست و به عنوان الگویی برای نسل جدید معرفی می‌شود.

زمانی که فنایی از فوتبال خداحافظی کرد خیلی ها معتقد بودند هنوز می توانست به گلری ادامه دهد اما ترجیح داد تا جا را برای جوان ها باز بگذارد و با شرکت در کلاس های مربیگری و کسب مدارج علمی وقت خود را صرف پرورش و کشف استعدادهای جوانی کند که به دروازه بانی علاقمند هستند.

فنایی مربیگری را از کار در تیم ملی نوجوانان و جوانان به عنوان مربی دروازه بان ها آغاز کرد و در ادامه در باشگاه های سایپا، ذوب آهن، پیکان و پدیده مشغول به کار شد و توانست بازیکنان مطرحی چون محمدرضا اخباری، رشید مظاهری و پیام نیازمند را به فوتبال کشور معرفی و به تیم ملی تحویل دهد. فنایی که یکی از آرزوهایش را مربیگری در تیم محبوبش عنوان کرده بود سرانجام توانست به آنچه لیاقتش را داشت برسد و مسوولیت آموزش به گلرهای پرسپولیس را برعهده بگیرد.

 

نظرات